हरेक महिलाले एकचोटी अ:बस्य पढ्नै पर्ने मनछुने कथा…हेर्नुहोस

समाज

एक युवा , जस्को ठुलो घर थियो, हाँसी खुसी परिवार थियो, सुख, सु बिधा सबै थियो, परिपक्क उमेर भएकाले चारै तिर बाट बिहेको लागि कुरा आउँछ, कुल घरानकी एक असल केटि सँग बिबाह पनि हुन्छ, तर उ प्राय उदास रहिरहन्थ्यो, दिल खोलेर हाँस्ने रमाईलो गर्ने गर्दैनथ्यो, किनकि बाहिर बाट जे देखिन्थ्यो त्यो पूरा साँचो थियन।घर ठूलो भएर के गर्नु लाखौं रि णमा डुबेको थियो, त्यस माथी बिहेको खर्च ले थपिएको रि’णको ब्याज समेत तिर्न धौ धौ भयो। समय बित्दै गयो, छोरो जन्मियो, हुर्कँदै गयो।

कहिल्यै खाली नबसि प:रिश्रम गरेर कमायको पैसा ले अब घर चलाउन गारो भयो, रि’णको सावाँ घटाउने त कुरै छोडौं। यी सबै कुरा हरुको पीडा आफ्नो ठाउँमा थिए, उस्ले श्रीमतीको लागि बिहेमा किनेका गहना हरु समेत न क्क ली थिए,कुनै दिन उनले थाहा पाईन भने के हुन्छ होला भन्ने पिडाले पनि सताउथ्यो उस्लाई। घरको समस्या कसै सँग सेयर कैलेपनी गर्दैनथ्यो। एक दिन सुन्दर भबिस्य बनाउनुपर्छ भनेर श्रीमती अनि परिवारलाई मनाएर बिदेश लाग्छ, दिन, महिना हुँदै केही बर्ष बित्छ, घरमा खर्चको लागि मात्रै पैसा पठाउथ्यो, बाँकी पैसा रिण लियका हरुलाई नै पठाउने गर्थ्यो।

घरमा भने बैंकमा पैसा जम्मा गरेको छु आएपछी केहि गर्नुपर्छ भनेर ढाँट्नेगर्थ्यो। जब रिण तिरेर भ्याउँछ अनि घर फर्कन्छ। एक दिन अ चा न क छोरो सिंडी बाट लड्न पुग्छ।हतार हतार एम्बुलेन्समा ह;स्पिटल लैजान्छन, डा:क्टरले निक्कै पैसा लाग्ने कुरा बताएपछी उस्को सात्तो जान्छ, आज सम्म न उ सँग बैंकमा पैसा छ न त कुनै कुरा बेचेर पैसा आउने कुरा नै छ।

श्रीमतीले बैंक गएर पैसा निकालम भनेर हतार हतार श्रीमानलाई तानेर लान्छिन बिचरा उ केइ बोल्न सक्ने अवस्थामा नै छैन, उ कहाँ जाँदैछ भन्ने कुरा पनि तेत्ती मेसो पाईराको हुन्न ।जब बैंक पुग्छ उ छक्क पर्छ। श्रीमतिले ए.टि.एम. बाट पैसा निकाल्छिन। उ हेरेको हेरेइ हुन्छ, ह;स्पिटल पुगेर पैसा बुझाउछिन, सबै जना चि:न्तित भैराको अवस्थामा एकैछिन पछि भित्रबाट डा:क्टर आउँछन अनि बाबुमा निक्कै सुधार भएको र कुनै पनि खतरा नभएको कुरा सुनिसके पछि सबै खुसी हुन्छन ।

अनि श्रीमतिले भन्छिन “हजुरको पीडा मैले बुझेको छु सोनु,यो हजुरले नै पठानुभयको पैसा हो, मैले घरमा बस्दा मेसिन चलायर,फु’र्सदमा अरुको मेला गएर तथा आईपरेका काम हरु गरेर अलिअली कमाउँथे ,तेसैले घर खर्च चल्थ्यो, हजुरले पठायको सवै पैसा मैले बैंकमा खाता खोलेर जम्मा गर्थें , हजुरले नभने पनि घरको अवस्था मलाई राम्रो सँग थाहा थियो ।अनि यो गहना न क्का ली हो भन्ने पनि थाहा छ मलाई, हजुरलाई मैले नभनेको मात्रै हो ,

मेरो लागि सुन ब होइन सोनु, जुन दिन हामी एक भएका थियौं, अग्नि अनि हाम्रा सबै आफ्ना हरुलाई साँछी राखेर हरेक सुख दुखमा साथ दिने भनेर कसम खाएका थियौं त्यो दिन हजुर बाट पाएको यो उपहार चाहे जे सुकैले बनेको होस मेरो लागि हिरा मोति भन्दा कम छैन ।”उ केही बोल्न सक्दैन, एक टक लाएर श्रीमतिलाई हेरेर आँ:शु बगाईरहन्छ , श्रीमती ले आमाले झैं उस्लाई अँ:गालोमा बेर्छिन।आज सम्मको उस्को पीडा सबै एकैपलमा हराएको म ह सु स गर्छ।एक दुई दिनमा बाबुलाई पनि ठिक हुन्छ अनि अब चाहे जे होस, सुख दुख सबै मिलेर संगै सहने , जे छ त्यसमै रमाउने बिचार लिएर अब कैले पनि न छुट्टिने, कैले बिदेश नजाने अठोट लिन्छन र खु:सी साथ जीवन बिताउँछन। फे स बु क बाट साभार ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *