यस्ता गल्ति गर्दै नगर्नुहोस,नत्र बढ्छ युरिक एसिड।बेलैमा ध्यान दिनुहोस

स्वास्थ्य

काठमाडौँ । युरिक एसिड रगतमा नभई नहुने महत्वपूर्ण तत्व हो। यसले शरीरमा ‘एन्टी अक्सिडेन्ट’को काम गर्छ। तर, युरिक एसिडको मात्रा चाहिनेभन्दा बढी भएमा यसले जोर्नीहरुमा समस्या ल्याउँछ र ‘गाउट’ भन्ने रोग लाग्छ। युरिक एसिडलाई एक प्रकारको बाथरोगका रुपमा बुझ्न सकिन्छ। यसले जोर्नीहरुमा अत्याधिक दुखाइ गराउँछ।रगतमा युरिक एसिड बन्ने र युरिक एसिड पिसाबबाट बाहिर निस्किने प्रक्रियामा गडबडी भयो भने रगतमा पर्याप्त मात्रामा युरिक एसिड घुल्न पाउँदैन र विस्तारै गाउटको रुप लिन्छ।

एउटा स्वस्थ मानिसमा युरिक एसिडको मात्रा ६ दशमलब ८ एमजीरडिएल हुनुपर्छ। जसलाई गाउट वा युरिक एसिडको समस्या छ त्यस्ता व्यक्तिमा युरिक एसिडको मात्रा ५ एमजीरडिएलभन्दा कम राख्नुपर्ने हुन्छ।कुनै व्यक्तिमा युरिक एसिड बढी देखिए पनि जोर्नीको दुखाइ नहुन सक्छ। यस्ता व्यक्तिलाई गाउट नभएर ‘हाइपरयुरेसिमिया’ भएको हुन सक्छ।

त्यसले जोर्नीमा असर गर्दैन।जसलाई युरिक एसिड भएकै कारण जोर्नी (खुट्टाको बुढी औँला र आसपास) मा दुख्छ, त्यो गाउट हो भनेर बुझ्नुपर्छ। युरिक एसिडबाट हुने बाथरोग नै गाउट हो। यो वंशाणुगत समस्या पनि हुन्छ। यसलाई दुई तरिकाले हेर्न सकिन्छ।कारण:अनियन्त्रित जाँडरक्सी सेवन,उच्च रक्तचाप,मिर्गौलाको कमजोर कार्य क्षमता,मोटोपना,तनाव र चिन्ता,बढी प्रोटिनयुक्त र अस्वस्थ्यकर खाना,शारीरिक परिश्रममा कमी,वंशाणुगत,रगत पातलो बनाउने औषधि सेवन,पानीको कम सेवन।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *