श्रीमानको जब इच्छा हुन्छ तब अस्विकार गर्न सक्दै सकिदैन….आखिर किन?

समाज

श्रीमानको जब इच्छा हुन्छ तब अस्विकार गर्न सक्दै सकिदैन….आखिर किन? विश्वमा यस्ता कैयौ देशहरु छन, जो आफनो अनौठो–अनौठो कानुनलाई लिएर सधै चर्चामा आइरहन्छन् । यस्तै देशहरु मध्येको देश हो ईरान, जहाँ यस्तै–यस्तै अनौठा कानुन रहेकाे छ, जसको बारेमा जानेर मानिसहरु अचम्ममा पर्दछन् जुन यश प्रकार छन्:-

१) ईरानमा महिलाहरुले गैर-पुरुषहरुसँग हात मिलाउनु अ’* परा’* ध हो । यदि महिलाले कुनै सँग हात मिलाएको पाइएमा उसलाई प-क्राउ गरीन्छ । पछिल्लो बर्ष ईरानकी महिला भलीबल टिमले ग्लोबल च्यालेन्ज टुर्नामेन्टकी अन्डर–२३ को फाइनल जीतेका थिए, तर महिला खेलाडीहरुले जित पछि पनि पुरुष टिम कोचसँग हात मिलाउन सकेनन् । कोचले खेलाडीहरुसँग एउटा क्लिपबोर्ड द्धारा हात मिलाएर जितको खुशी साटेका थिए ।

२) यहाँ महिलाहरुले टा- इट पा- इन्ट लगाउनु अ* परा- धको श्रेणी मानिन्छ । साथै यहाँ यो पनि कानुन छ कि महिलाहरु आफनो श्रीमानले चाहेको बेला यौ* ‘*न सम्पर्क गर्नको लागी मनाहि गर्न सक्दैनन् ।३) यहाँ पिता आफनो छोरीसँग पनि विवाह गर्न सक्छ । २०१३ मा ईरानमा यो कानुन पास भएको थियो, जस अन्तर्गत कुनै पनि पिता आफनो धर्मपुत्रीसँग विवाह गर्न सक्दछन् तर यसको लागी छोरीको उमेर कम्तिमा १३ बर्ष हुनुपर्दछ ।

४) ईरानमा केबल पुरुषलाई मात्र डि* भो* र्सको अधिकार दिइएको छ । यहाँ महिलाहरुलाई यो हक छैन कि उ पुरुषसँग डि* भो* र्स माग्न सकुन । यसको अलावा पतिको मञ्जुरी बिना यहाँ महिलाहरुलाई काम गर्न पनि प्र- तिबन्ध छ ।५) यो देशमा महिलाहरु स्टेडियममा गएर पुरुषहरुको खेल हेर्न सक्दैनन् । साथै यहाँ हि-जा- ब नलगाउने महिलालाई २ महिनाको जेलको सजाय हुन्छ ।६) यहा सडकमा उभिएर गित गाउनुलाई अ* ’परा* ’ध मानिन्छ । साथै, यो देशमा टाई लगाउन समेत प्रतिबन्ध रहेकाे छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *