महिलाहरु पहिलोपटक यौ’न सम्पर्क गर्दा किन डराउँछन,३२ बर्षिया नेपाली युवतीको यस्तो छ अनुभव!

मनोरंजन

करिब ७ वर्ष अघि मेरो एकजना केटा साथीसँग यौ नसम्पर्क भएको थियो ।मलाई यौ नसम्पर्क गर्न अति इच्छा हुन्छ तर मैले कसैसँग पनि सम्पर्क गरेकी छैन किनभने ममा चाहना भए पनि अर्को पुरुषसँग सम्पर्क राख्ने सोच मात्र राख्दा पनि एकदम डर लागेर आउने, मुटु कमजोर हुने, आत्मविश्वास हराउने आदि हुन्छ ।त्यस्तो अवस्थामा ममा केही गर्ने आँट वा हिम्मत नआउने, आफसे आफ आत्मबल घटेर जाने हुन्छ जसले गर्दा कसैसँग पनि घरवार जोड्न नसक्ने गरी मेरो जीवन वरवाद भएको छ ।

पुरुषसँग सम्बन्ध राखेर पनि म कसरी निडर रहन तथा आत्मबल गुमाउनबाट जोगिन सक्छु ? किन कसैसँग सम्पर्क राख्दा मानिस यति धेरै डराउँछ ?यो समस्या समाधान गर्न मैले के गर्न सक्छु ? तपाईंले आफ्नो पहिलेको केटासँगको सम्बन्धका विषयमा सीमित जानकारी मात्र दिनुभएकाले तपाईंको अहिलेको समस्या त्यससँग सम्बन्धित छ कि छैन भन्न सकिने स्थिति भएन ।

तपाईंलाई थाहै होला कि विभिन्न परिस्थिति हुन्छन् जुन परिस्थितिमा व्यक्तिलाई डर लाग्छ । यो एउटा स्वाभाविक प्रक्रिया पनि हो । प्राकृतिक रूपमा जीवनयापन गर्दा यस्ता डरले जीवन सुरक्षाका लागि अमूल्य भूमिका खेल्छन् ।यौ नसम्पर्क राख्दा साथी कस्तो पर्ला भन्ने डर, नचिनेको व्यक्तिसँग सम्पर्क राख्दा रोग लाग्ने डर वा कसैसँग सम्पर्क राख्दा कसैले देख्ला कि भन्ने डर वा विवाह पूर्व सम्पर्क राख्दा कसैले थाहा पाउला कि भन्ने डर लाग्छ ।

यी डर स्वाभाविक हुन् तर कतिपय स्थितिमा अस्वाभाविक रूपमै डर लाग्छ, जसलाई हामी भय भन्न सक्छौं । विशेष गरेर डर लाग्नु पर्ने कारण साधारण वा सानो भए पनि यसप्रति व्यक्तिले देखाउने प्रतिक्रिया भने असामान्य रूपमा बढी हुन्छ र व्यक्ति भयभित हुन पुग्छ ।डर वा भय उत्पन्न गराउने तत्वको अनुपस्थितिमा वा अति नै थोरै भए पनि व्यक्ति आफ्नो सोचकै भरमा अति नै भयभीत हुने स्थिति भने असामान्य हो, तपाईंलाई पनि यस्तै भएको देखिन्छ ।

छोटकरीमा भन्ने हो तपार्इंमा यौ’नेच्छा भए पनि सम्पर्कको भयले सताएको छ । सम्पर्क राख्न भयभित हुने परिस्थितिलाई चिकित्सा शास्त्रको भाषामा न्भलयउजयदष्ब वा ऋयष्तयउजयदष्ब भनिन्छ ।तपाईंलाई थाहा भएकै कुरा हो कि कारणअनुसार यसको उपचार गर्नुपर्ने हुन्छ । तपाईंमा भएको यस प्रकारको भयको जडसम्म पुग्न आवश्यक छ ।

तपाईंले यसको जडसम्म पुग्न आफैंलाई र आफ्नो विगतका घटना र त्यसले आफूलाई पारेको प्रभावका बारेमा केलाउनु पर्ने हुन्छ ।कतिपय स्थितिमा आफैंले आफ्नो स्थिति केलाउन सजिलो नहुन सक्छ ।त्यसका लागि तपाईंले मनोचिकित्सक, मनोरोग विशेषज्ञ वा मनोपरामर्श दिने व्यक्तिको सहायता लिनुपर्ने हुन्छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *