पुरुषहरुले दैनिक १० मिनेट महिलाको स्त’न हेरे आयु बढ्ने बैज्ञानिकहरुको दा’बी

मनोरंजन

हाम्रो समाजमा महिलाहरुलाई घू’रनुलाई एक अ’प’रा’धको श्रेणीमा रााखिएको छ । जबकि त्यसको ठीक उल्टो प्रतिदिन महिलाहरुलाई १० मिनेट सम्म घू’री रहनु पुरुषहरुका निम्ति स्वास्थ्यवर्धक हुन्छ भन्ने न्यू ई’ङ्गल्याण्ड जर्नल अफ मे’डिसिनमा प्रकाशित एक सर्वेक्षणले देखाएको छ ।

पुरुष यदि दिनहुँ १० मिनेट सम्म महिलाहरुको स्त’न’लाई घू’रेर हेरिरह्यो भने उनिहरुमा केवल हृ’दयघा’तको संभावना कम रहन्छ ब’ल्कि उनिहरुको आ’युपनि बढ्छ । डाक्टरहरुका अनुसार उन्नत वक्ष भएका महिलाहरुलाई प्रतिदिन १० मिनेट सम्म घू’रेर हेर्नु स्वास्थ्यका लागि राम्रो हुन्छ ।

वैज्ञानिकहरुको त यस्तोसम्म भनाई रहेको छ कि ठू’लाठूला स्त’न भएका महिलाहरुलाई घू’रे’र हेर्नेहो भने पुरुषहरुको उमेर बढछ । सर्वेक्षणको नि’ष्कर्ष छ केहि मिनेट महिलाहरुको स्त’न’हरुलाई नि’या’ली रहने हो भने स्वास्थ्यका निम्ति जि’म जानु भन्दा राम्रो हुन्छ ।

ए’जिंगका एक विशेषज्ञ डाक्टरका भनाईमा सु’सं’ग’ठि’त महिलालाई मात्र दश मिनेटसम्म हेर्ने हो भनेपनि यतिधेरै उ’र्जा खर्च हुन्छ जति उर्जा ३० मिनेट ए’यराबि’क्स व्या’याममा खर्च हुन्छ ।यस वि’लक्षण खोजको परिणामहरुलाई सार्वजनिक गर्नुभन्दा पहिले यस खो’जी द’लले ५ वर्ष व्य’तित गरेको थियो ।

जो व्यक्तिहरुलाई प्र’तिदिन म’हिलाहरुको स्त’न हे’र्न भनिएको थियो उनिहरुको अन्य व्यक्तिहरुको भन्दा र’क्तचा’प कम थियो । यस्ता व्यक्तिहरुको रे’स्टिङ प’ल्स दरपनि ढि’ला थियो र उनिहरुको को’रोनरी आ’र्टरीको विमारीको ख’तरा पनि कम भएको थियो ।

डाक्टरहरुका अनुसार यौ’न उ’त्साहबाट हृ’दयको प’म्पिङ गतिपनि ते’ज हुन्छ र यसले र’क्त स’न्चारमा पनि सुधार हुन्छ । यस्तो पनि मा’निएको छ कि सामान्यतयाः पुरुषहरुको दृ’ष्टि अन्य अं’गहरु भन्दा महिलाहरुको स्त’नमा धेरै समय सम्म अ’डिन्छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *