कदापी नखानुहोस् यी ५ खाना,नत्र बुढेसकाल अगावै फुल्नेछ कपाल

स्वास्थ्य

काठमाडौँ । बुढेसकालमा कपाल सेतो हुनको लागि यो सामान्य कुरा हो, तर यो चिन्ताको विषय हो जब समय भन्दा पहिले कपालको रंग परिवर्तन हुन्छ।कपाल सेतो हुनु पनि आनुवंशिक कारण हुन सक्छ वा शरीरमा भिटामिनको कमी छ भने पनि। यस बाहेक, केहि खाद्य पदार्थहरू छन् जसको अत्यधिक सेवनले बुढेसकाल लाग्नुभन्दा पहिले नै कपाललाई सेतो बनाउँदछ। आउनुहोस् जानौँ के हुन् त त्यस्ता खाद्यपदार्थ जसले समय भन्दा अगाडि नै फुलाउँदछ कपाल ?

चिनीः चिनीको अत्यधिक सेवन वा जुन चीजमा अधिक मीठोपन वा गुलियो हुन्छ त्यस्ता चिजले समय भन्दा अगावै कपाललाई सेतो बनाउँछ । चिनीको सेवनले शरीरमा भिटामिन ईको कमी निम्त्याउँछ, जुन कपाललाई मजबुत र कालो राख्न आवश्यक पर्दछ।

मोनोसोडियमः जसले फास्टफूड र क्यान्ड जूस खान्छन् उनीहरूको कपाल पनि चाँडो सेतो हुन्छ किनकि अजिनोमोटोले फास्टफूडको स्वाद बढाउन प्रयोग गर्दछ जसले स्वास्थ्य र कपाल दुबैलाई हानी गर्दछ। यस बाहेक मोनोसोडियम र ग्लूटामेटलको प्रयोग डिब्बा मा बन्द गरेर राखिने जुस र खानाहरूमा प्रयोग हुन्छ।

माछा मासुः माछा मासु ले उच्च मात्रामा प्रोटीन समावेश गर्दछ, जुन स्वास्थ्यको लागि धेरै लाभदायक छ, तर अत्यधिक सेवनले एक व्यक्तिको शरीरमा यूरिक एसिड बढाउँदछ, जसले समयभन्दा अगावै कपाललाई सेतो बनाउँदछ।

केक र पेस्ट्रीहरूः केक र पेस्ट्रीहरू बनाउन काफी मात्रामा गुलियोको प्रयोग गरिएको हुन्छ र खानामा देखाइएका अलग अलग रंगले यस्ता चिजहरुलाई राम्रो देखाउन प्रयोग गरिन्छ।यस्ता चिजहरु खानमा र हेर्नमा त अत्यन्तै स्वादिष्ट हुन्छन् तरयस्ता चिजहरु खाँदा स्वास्थ्य बिग्रन्छ। यी चिजहरुको अधिक सेवनले कपाल छिट्टै नै सेतो हुन्छ।

मैदाः मैदा धेरै खाद्य वस्तुहरूमा प्रयोग गरिन्छ। धेरै व्यक्तिहरु मैदाले बनेका खानाहरु अधिक मात्रामा खाने गर्दछन्। जसले शरीरको पाचन शक्ति बिगार्दछ, जसले सीधा कपालमा प्रभाव पार्दछ। यसको अधिक सेवनले कपाललाई सेतो बनाउँदछ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *