१ थाल भातको मूल्य १२ हजार रुपैयाँ,पानीको बोतलको ५ हजार!

बिश्व समाचार

काठमाडौं:अफगानिस्तानमा ता’लिबानको नियन्त्रण भएसँगै देश छा’डेर बा’हिरिन चाहनेहरुको भि’ड का’बुल विमानस्थलमा भरिएको छ ।काबुल विमानस्थलमा ठूलो संख्यामा विदेशी नागरिकहरुसँगै अ’फगानीहरु पनि भरिएका छन् । यी सबै का’बुलबाट बा’हिरिन आफ्नो पालो आउने प्रतिक्षामा छन् ।यसरी प्रतिक्षामा बसेकाहरु भो’क र प्यासले म’र्ने अवस्थाको सृजना भएको छ ।का’बुलमा यो अ’स्तव्य’स्तताका कारण २० जनाको मृ’त्यु भइसकेको छ । मानिसहरु खाना र पानीसमेत नपाउने अवस्थामा पुगेका छन् ।

विमानस्थल बाहिर एक थाल भातको मूल्य १०० डलर अर्थात झण्डै १४ हजार रुपैयाँ पर्न थालेको छ । यस्तै १ बोतल पानीको मूल्य ४० डलर अर्थात ५ हजार रुपैयाँसम्म पुगेको छ ।यहाँ अफगानिस्तानको मुद्रा समेत लिइँदैन । पानी र खानाको लागि अमेरिकी डलरमा मात्र कारोबार भइरहेको बेलायती मिडिया इ’न्डिपेन्डेन्टले जनाएको छ ।

अफगानिस्तानमा ता’लिबानको नियन्त्रण हुन सक्ने आशंकामा विगत केही महिनायता अमेरिकासहितका अन्य देशहरुले डलर पठाउन बन्द गरेका थिए । यसकारण अफगानिस्तानमा अहिले डलरको अत्यन्तै अभाव छ ।तर, विमानस्थलबाहिर खाना र पानी किन्नको लागि अनिवार्य डलर नै ति’र्नुपर्ने अवस्था छ । अ’फगानी मुद्रा चल्न छाडेपछि यहाँ मानिसहरु डलरको अ’भावमा खाना र पानीबिना त’ड्पिनुपरेको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *