युवती चाहिएमा फोन गर्नुहोस्[मोबाईल नम्बरसहित]

समाचार

काठमाडौं। २६ वर्षीया युवतीलाई विवाहका लागि बर चाहिएको छ ।आजको कान्तिपुर दैनिकमा २६ वर्षकी बिएस्सी छोरीलाई क्षेत्री बर चाहिएको भन्दै सूचना प्रकाशित भएको छ। इच्छुक व्यक्तिहरुले ९८४११ ३९००८ र ९८४९४४७६५४ मा सम्पर्क गर्न सक्नुहुन्छ ।विवाह के हो?
विवाह दुई व्यक्तिहरू मध्य (प्रायः एक नर र एक नारी) को सामाजिक, धार्मिक अथवा कानुनी रूपबाट एक अर्का संगै जीवन ब्यतित गर्ने सम्बन्ध हो। विवाहले दुइ परिवार बिच नया नाता सम्बन्ध जोड्ने काम गर्छ ।नेपाल मा हरेक जाति हरेक क्षेत्र आ–आफनै तरिकाले गर्ने गरिन्छ। शास्त्रीयरूपमा आठ प्रकारका विवाहहरू वणिर्त छन्।

कतिपय जातजातिहरूमा चोरी विवाह र मागी विवाह पनि प्रचलित थिए। हाल सबै शिक्षित समाजमा प्रेम विवाह फस्टाउँदै गएको छ।यी परम्परागत विवाहलाई नेपाली समाजले मागी विवाह, भागी विवाह, चोरी विवाह, जारी विवाह, प्रेम विवाह आदि नाम दिने गरेको पाइन्छ। परम्परागतरूपमा मागी विवाहको सर्वव्यापकता थियो।एक प्रकारले यो मान्य भइसकेको छ।

जारी विवाहको प्रचलन हराउँदै गएको छ।गाउँघरमा दुई-चारजना गएर सामान्य किसिमले विवाह सम्पन्न गरी केटी लिएर आउने विवाहलाई कुम्ले विवाह र निकै ठूलो तयारी गरी बाजा र जन्ती लिएर गई केटी लिएर आउने विवाहलाई वरियाती भन्ने चलन छ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *